Meditace uprostřed oceánu – časopis TÉMA

Iva Vokurková

Co je pro vás ve vodě největší výzva, nejtěžší překážka? Představa žraloků kolem, vlny, zima, protiproud…?

Teplota vody. Tu člověk nijak neošulí. Vzdálenost ano. Tu mi pomáhá zdolat i to, že při plavání medituju a mám natrénovanou vytrvalost, A vím, že když si člověk říká, že už nemůže tak pořád toho ještě hodně zvládne. Co mi ale nepřidává, je mořská nemoc. Když jsou silné proudy, vlny, hází to se mnou a napolykám se slané vody, pak zvracím a ztrácim energii. Není to kde natrénovat. Zkoušela jsem i různé pilulky, ale nic nezabralo. Nejhorší to bylo na Havaji, tam mi bylo špatně dvanáct hodin. Zvracela jsem, nemohla jsem jíst ani pít, tělo ztrácelo hodně energie i vody. A povzbudivé není ani to, že plavec nemá ponětí, jak rychle plave, kolik už toho uplaval, nemá tam tu lajnu jako v bazénu.

Takže vám dávají echo z lodi, kolik vám toho ještě zbývá?

Spíš se soustředím na plavání. Na Havaji se mi totiž stalo, že jsem už plavala fakt dlouho. Běžně plavu dvě míle, tedy tři kilometry za hodinu, tak jsem si propočítala, že už bych se měla blížit k cíli. Ale jak tam byly silné protiproudy, plavala jsem mnohem pomaleji a pak jsem byla nepříjemně zaskočená, že mám ještě velký kus před sebou. A to samozřejmě dost demotivuje. Takže se raději už neptám. Lepší je neřešit to, neptat se, nic nepropočítávat a prostě plavat, dokud čIověk nezavadí o dno.

Všechny plavby jste absolvovala krauIem, přitom vaším závodním stylem byla prsa.

Kraul pro mě býval strašně těžký. Takže když jsem o výzvě přeplavat La Manche slyšela poprvé, říkala jsem si, že já leda prsa. Plavat kraulem jsem nevydržela dlouho. Když jsme měli plavat na tréninku hodinovku, byl to pro mě maximální výkon.

0 pár let později jste kraulem plavala 22 hodin v kuse. Jak jste to zlomila? 

Musela jsem se ho naučit, protože je nejrychlejší. Moje kamarádka, která měla plavat přes La Manche, taky kraul neuměla, ale byla do toho děsně nadšená a začala chodit na kurzy. Tak jsem šla jednou s ní.

A během přeplavby plavete pořád kraulem, nebo třeba i chvílemi na zádech znak, aby jste si odpočinula?

Ani ne, jde o čas, Je ale fakt, že co půl hodiny dostávám občerstvení a občas dostanu i něco ,,kousacího‘, třeba kandovaný zázvor, tak u toho si třeba i pár temp zaplavu prsa. Ale jakmile čIověk už zase může ponořit hlavu, tak plave kraul, protože to je prostě rychlejší.

Ani během té nejdelší dvaadvacetihodinové plavby jste si nedopřála krátký odpočinek na zádech, plavala jste najeden zátah?

Jsou tam proudy, jakmile se zastavíte, může vás to odtáhnout jinam. Proto se má člověk občerstvovat co nejrychleji. Největší profíci to zvládnout i za deset vteřin. V jednom záběru si vezmou kelímek napijou se, odhodí ho a je to. Já ne, já se zastavím a třeba minutu šlapu vodu.

 …