SPORTOVNÍ NOVINY – Bernardová jako pátá Češka přeplavala La Manche

 

Bernardová jako pátá Češka přeplavala La Manche

vydáno: 12.07.2011, 15:20 | aktualizace: 12.07.2011 15:32

Paříž – Vytrvalkyně Abhejali Bernardová se stala pátou českou plavkyní, která zdolala kanál La Manche. Dokázala to v pondělí v čase 14 hodin a 37 minut. Na zhruba 34 kilometrů dlouhé trase z Anglie do Francie se čtyřiatřicetiletá plavkyně Sri Chinmoy Marathon Teamu Zlín představila již podruhé, v roce 2009 byla členkou mezinárodní štafety.

V doprovodu lodi Seafarer II kapitána Chrise Osmonda musela Bernardová překonat už po dvou hodinách krizi v podobě mořské nemoci. Podle informací slovenského přemožitele kanálu La Manche Jozefa Lendackého na serveru plavani.info dorazily v těžkých podmínkách k francouzskému pobřeží jen tři z třinácti výprav.

„Důležité bylo udržet mysl v klidu nebo ji nějak zaměstnat. Jakmile totiž člověk začne myslet na to, kolik toho ještě musí uplavat a co ho bolí, začne to být mnohem těžší,“ uvedla Bernardová v tiskové zprávě svého týmu. Sama si prý především v duchu zpívá. „Ne nadarmo se říká, že plavání přes kanál La Manche je mnohem více mentální než fyzickou záležitostí, i když samozřejmě fyzicky trénovat musíte,“ dodala.

Před Bernardovou překonaly úžinu v Atlantském oceánu Ludmila Jelínková (1988), Dana Zbořilová (2001), hned třikrát Yvetta Hlaváčová (2005, 2006 a 2007) a vloni Lenka Štěrbová, která se v 16 letech stala nejmladší českou pokořitelkou.

Celkem přeplavalo kanál La Manche šestnáct Čechů, držitelem národního rekordu je Rostislav Vítek, který v roce 2009 dosáhl času 7:16.

Autor: ČTK