Abhejali Bernardové
Základní plavecké vybavení, které používám
- Jednodílné plavky – na přeplavby nesmí být takové, které by pomáhaly udržovat teplo. Používám běžné sportovní plavky, důležité je, aby to nebyl 100% polyester, který vám ve slané vodě (mnohem rychleji než ve sladké) rozedře kůži. Měly by obsahovat nějaký podíl elastanu (např. Lycry, Spandexu atp.).
- Čepička na dlouhé vlasy (je větší), nejlépe silikonová
- Dioptrické plavecké brýle – poslední dobou značka Swans
- Špunty do uší
- Převlékací deka. Dnes už se dají koupit i plavecké kabáty (např. Born to Swim parka). Deku mi ušila moje kamarádka, na cestování je méně rozměrná – a je levnější.
Navíc na trénink…
- Bezpečnostní plavecká bójka (například Swim Secure) – viz Bezpečně u moře. Existuje i varianta ve tvaru koblihy, do které si můžete dát občerstvení, když vás čeká dlouhý trénink. Dlouhé a studené tréninky přesto doporučuju absolvovat s někým – ať už na břehu, nebo na lodi vedle vás.
- Dětský teploměr do vany – je dobré vědět, v jak studené vodě se člověk chystá plavat, nenechávat to jen na svém pocitu, protože podchlazení snižuje rozlišovací schopnost a může být nebezpečné.
- Vodotěsné hodinky
CO JE DOBRÉ UMĚT A CO VYZKOUŠET PŘED PŘEPLAVBOU
- Naučte se dýchat na obě strany. Budete se při vlnách a větru moct „schovat“ za loď. I při tréninku podél břehu se hodí vidět na obě strany – dokázat pozorovat břeh i vlny, nebýt oslněni sluncem, vidět lodě.
- Vyzkoušejte si plavat vedle lodi a taky potmě, co nejdál od světelného smogu města.
- Co nejvíc vylaďte plaveckou techniku.
- Naučte se šlapat vodu a přitom jíst a pít – prsové nohy nebo eggbeater kick– to jsou vlastně střídavé prsové nohy a jsou lepší proti křečím.
- Mazadlo proti odření – každý má svoji recepturu, ta moje je lanolin a vazelína 1 : 1, zahřát, aby se spojilo.
- Domluvte a nacvičte si signály. Se špunty plavec hůř slyší, potmě zase hůř vidí, je potřeba se dokázat rychle dorozumět. Co se týče občerstvení, my používáme znamení 5 minut před podáváním jídla, abych si případně objednala, co potřebuju, a potom znamení před samotným občerstvením.
- Otužování. Je to zdravé, i když netrénujete na La Manche. V dnešní době je mnoho dostupných knih a informací, některé tipy najdete i u mě na webu.
- Při tréninku je potřeba vyzkoušet, co jíst a pít a jak často. Nikdy se nespoléhejte pouze na doporučení někoho jiného. Musíte zjistit, co vám vyhovuje a co váš žaludek snese. Potřebujete něco, co vám bude chutnat i po několika hodinách plavání ve slané vodě, když budete mít oteklý jazyk a citlivá ústa. Mělo by to být ideálně tekuté, abyste to do sebe dokázali dostat co nejrychleji. Já se nejčastěji občerstvuji každých 30 minut, první dvě občerstvení můžu mít po 45 minutách. Zastávky na občerstvení by měly být co nejkratší.
- Vyzkoušejte systém podávání občerstvení. My většinou používáme dlouhou tyč nebo síť, lahev můžou pomocníci taky házet. Důležité je, aby do občerstvení nenatekla slaná voda. Všechny nádoby máme karabinou připevněné k provazu, takže po občerstvení jen odložím lahev nebo kelímek a pokračuju v plavání.
- Buďte připraveni na mořskou nemoc, i když si myslíte, že vám – nebo vašim pomocníkům – nehrozí. Vím, o čem mluvím. Otevřené moře je jiné než chráněný přístav nebo klidné jezero, pomalu plující loď houpající se na vlnách je něco jiného než například trajekt. Pokud vás mořská nemoc přece jen přijde navštívit, nepanikařte. I když je to nepříjemnost, do několika hodin – obvykle nejpozději do šesti – zmizí.
- Je podle mě dobré trénovat na čas, ne na vzdálenost. Taková 34kilometrová přeplavba na otevřeném moři může (a pravděpodobně bude) trvat mnohem déle než 34 kilometrů v bazénu.
- Trénujte co nejvíc na otevřené vodě, v teplotách a podmínkách co nejbližších dané přeplavbě. Pokud budete trénovat ve 20 °C, pak v 15 °C budete mít velice pravděpodobně problémy. Alespoň pár tréninků by mělo být ve slané vodě – tělo i žaludek jinak reagují ve slané a ve sladké vodě.
- Jako součást mentální přípravy můžete vyzkoušet, že vám někdo navýší délku tréninku, aniž byste o tom předem věděli. Dejme tomu, že máte v plánu plavat šest hodin. V šesté hodině vám trenér nebo pomocník řekne, že musíte plavat ještě další například tři hodiny. V tu chvíli je nebudete mít rádi, ale uprostřed La Manche jim poděkujete.
- Trénujte tichou mysl, posilujte svoje mentální odhodlání. Víte, proč chcete tuhle výzvu podniknout? Během přeplavby pravděpodobně přijdou těžké chvíle, většinou emocionálně, mentálně – může to být klidně už ve druhé hodině nebo kdykoli potom. Pro mě bývají nejtěžší první hodiny, kdy je moje mysl hodně aktivní. Naučte se sami se sebou pracovat, sami sebe povzbudit, zjistěte, co na vás funguje. Váš tým by taky měl mít v rukávu nějaké trumfy.
- Najděte si ty nejlepší možné pomocníky. Ne každý se na tuhle roli hodí. Trénujte spolu. Měli by vás znát hodně dobře – nicméně buďte mentálně připraveni i na variantu, že např. kvůli počasí skončíte s pomocníky, které budete znát sotva pár hodin. Všechno se dá zvládnout.
Více informací najdete na Abhejali.cz
Co se týče bezpečnosti při tréninku, mrkněte na Bezpečně u moře (v knize „Dokud voda neskončí“ na straně 390).